Cercului Pedagogic pe specialitatea Științe Sociale – Istorie

Într-o zi de 11 Noiembrie, zi cu însemnătate istorică ce marca încheierea Primului Război Mondial, Liceul “Matei Basarab” Măxineni a avut onoarea sa găzduiască activitățile Cercului Pedagogic pe specialitatea Științe Sociale – Istorie. Au fost prezenți de asemenea profesori din școlile și liceele brăilene, cât și profesori din mediul rural. S-au abordat diferite teme cum ar fi “Ipostazele feminității in literatura universala, interpretare psihanalitica” de Prof. Marțian Mariana, Colegiul Național “Gheorghe Munteanu Murgoci” Brăila , “Economia de piața este singura șansa pe care o au săracii pentru a-și îmbunătății condițiile” de Prof. Popa Marian, Colegiul Național “Ana Aslan”, Brăila și ultima tema de o importantă istorică deosebita și anume “Rolul Coroanei Regale in societatea românească și formarea statului roman unitar” prezentată de gazda cercului pedagogic și a liceului nostru, Prof. Done Andreea Mădălina care și-a expus și descris totodată și colecția personală de obiecte și documente istorice din “Colecția Regală” și “Colecția interetnică și multiculturală”. Alături de Prof. Done Andreea Mădălina, coordonatori al acestui cerc devenit proiect, au fost directorul Liceului Tehnologic “Matei Basarab” Maxineni, Prof. Dr. Ing. Calu Mirela Geanina, Inspector Școlar pe Istorie și Științe Sociale, Prof. BERTESCU Manuela, și Prof. Camelia Burca.

1

Leave A Reply

Your email address will not be published.