Concursului Național “Cultura si Civilizație în România”

Elevii Liceului Tehnologic “Matei Basarab” Măxineni s-au calificat mai departe in etapa națională a Concursului Național “Cultura si Civilizație în România” care se va desfășura la Deva în luna mai. Lotul format din elevii Albinet Giulia- clasa a IX-a, Dumitru Cristina clasa a IX-a, Sofrone Maria clasa a IX-a, Saghin Daniel clasa a IX-a operator tehnic și membrii activi din Ansamblull Folcloric “Hora Maxinenilor” elevii Năstase Măriuca de la clasa a XI-a și Alexandru Cosmin clasa a X-a au reprezentat la etapa județeană care s-a desfășurat la Liceul de Arte “Haricleea D’Arclee” , Liceul Matei Basarab cu o temă de cercetare istorico-religioasă intitulată “Istorie și Spiritualitate la Dunărea de Jos”. Profesorii coordonatori în pregătirea lotului participant în cadrul concursului național “Cultura și Civilizație în România” au fost Prof. Done Andreea Mădălina și Prof. Burca Camelia.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.